Aktuellt

  • Högerpartierna står fast vid nedskärningarna inom barn- och mödravården

    De styrande högerpartierna M, SD, KD och L kommer att driva igenom sina planerade nedskärningar inom barn- och mödravården. Det står klart efter primärvårdsnämndens sammanträde under tisdagen, då de röstade ner Socialdemokraternas förslag om att rädda de åtta barnmorskemottagningar och en barnavårdscentral som hotas.
    Exempelbild
  • Skånska skattemiljoner ska inte gå till SD:s trollfabriker

    Ska skånska medborgares skattemedel finansiera SD:s trollfabriker och hur har nyheten om Sverigedemokraternas metoder påverkat de övriga styrande partiernas syn på samarbetet med partiet i Region Skåne?

    Under tisdagens regionfullmäktige ställde Henrik Fritzon (S) Carl Johan Sonesson (M) till svars om vilka åtgärder han planerar att vidta med anledning av nyheten om Sverigedemokraternas trollkonton.
    Exempelbild
  • Henrik Frizon ställer frågor till Carl Johan Sonesson om Sverigedemokraternas trollfabrik

    Kalla faktas granskning har avslöjat att Sverigedemokraterna sprider vilseledande information via anonyma konton genom en så kallad trollfabrik på partiets nationella kommunikationsavdelning. Granskningen avslöjar 23 anonyma konton på sociala medier, sammanlagt har cirka 1 000 inlägg från kontona under årets första tre månader fått över 27 miljoner visningar.
    Exempelbild

Regionråd

Alla ska ha rätt till en god sjukvård utan långa väntetider. Men så är det inte i Skåne. Här är köerna längre än i övriga landet, över 30 000 skåningar väntar i vårdkön. Operationsköerna har vuxit dubbelt så mycket i Skåne som i riket och i cancersjukvården får bara drygt var tredje patient vård enligt de tidsramar som finns. Det är svårt att få tid till läkare eller att ens komma fram i telefon till sin vårdcentral. Så här kan vi inte fortsätta ha det i skånsk sjukvård. Region Skåne har sedan 2018 ett moderatlett styre.

Helkroppsbild på glada regionråd rådhuset i Kristianstad
Henrik Fritzon

Henrik Fritzon

Regionråd, gruppledare Regionstyrelsen
E-post: henrik.fritzon@skane.se

Läs mer om Henrik Fritzon här

Anna-Lena Hogerud

Carina Svensson

Regionråd, gruppledare Hälso- och sjukvårdsnämnden
E-post: Carina.EVA.Svensson@skane.se

Carina Svensson

Mattias Olsson

Regionråd, gruppledare SUS sjukvårdsstyrelse
E-post: mattias.olsson@skane.se

Anna Ingers

Anna Ingers

Regionråd, gruppledare Regionala utvecklingsnämnden
E-post: anna.ingers@skane.se

Anna-Lena Hogerud

Regionråd, föräldraledig
E-post: anna-lena.hogerud@skane.se

Kansliet

Tony Johansson, kanslichef
E-post: tony.j.johansson@skane.se
Telefonummer: ‭044-309 30 40‬

Sara Mellander, planeringschef
Ansvarsområden: RS, RSAU, RSS, FIRS, GCC, hållbarhetsberedningen, Henrik Fritzons pol.sek
E-post: Sara.Mellander@skane.se
Telefonummer: ‭044-309 30 67

Olja Pekusic, pressekreterare
Ansvarsområden: mediahantering och bevakning
E-post: olja.pekusic@skane.se
Telefonummer: ‭044-309 32 16

Per Wilkens, kommunikatör / politisk sekreterare
Ansvarsområden: kulturnämnden, sociala medier, mediaproduktion och kampanjer
E-post: per.wilkens@skane.se
Telefonummer: ‭044-309 30 63

Jonas Nilsson, politisk sekreterare
Ansvarsområden: HSN, PHHN, PvN, SRVN, Carina Svenssons pol.sek.
E-post: jonas.an.nilsson@skane.se
Telefonummer: ‭044-309 30 88

André Törnkvist, politisk sektererare
Ansvarsområden: KTN, RUN, SN, admin RF, Anna Ingers pol.sek
E-post: andre.tornkvist@skane.se
Telefonummer: ‭044-309 30 54

Henrik Månsson, politisk sekreterare
Ansvarsområden: Alla sjukhusstyrelser, regiongemensam verksamhet, folktandvården, personalnämnden, Mattias Olssons pol.sek
E-post: henrik.mansson@skane.se
Telefonummer: ‭044-309 30 98